Domki narzędziowe i drewutnie – porządek w Twoim ogrodzie
Samodzielnie projektując ogród warto wyznaczyć miejsca na przechowywanie narzędzi, sprzętów, akcesoriów ogrodowych czy drewna na opał. Wówczas warto pomyśleć o domku narzędziowym i drewutni, które idealnie spełniają swoje funkcje i stanowią elegancki element architektury ogrodowej.
Domki narzędziowe – praktyczne i estetyczne
Domek narzędziowy to idealne miejsce na przechowywanie wszelkich sprzętów ogrodowych i narzędzi, pozwalając utrzymać porządek. Jest nie tylko funkcjonalny, ale może również stać się ciekawą ozdobą ogrodu. Najpopularniejszym budulcem domków narzędziowych jest oczywiście drewno. Budowla z tego surowca doskonale wpisuje się w estetykę ogrodu, jest przyjazna środowisku oraz charakteryzuje się wysoką jakością. Domek narzędziowy z drewna to doskonała propozycja dla osób, które nie tylko potrzebują praktycznego schowka na narzędzia, ale również chcą estetycznie zaprojektować ogród. W większym domku narzędziowym można przechowywać dodatkowo kosiarki, mniejsze meble ogrodowe, rowery, akcesoria, donice, drewno na opał czy parasole ogrodowe. Wybór zależy oczywiście od potrzeb i gustu domowników. To również idealne miejsce dla majsterkowiczów, którzy chcą oddawać się swojej pasji w ustronnym miejscu. Jeżeli posiadamy małą działkę i potrzebujemy jednocześnie miejsca do przechowywania drewna, warto zdecydować się na domek narzędziowy z drewutnią. Zajmuje niewiele miejsca i dodaje walorów estetycznych posesji.
Funkcjonalne drewutnie do przechowywania drewna
Drewno przeznaczone na opał powinno przechowywać się w przewiewnym miejscu, jednocześnie chroniąc przed deszczem i zbyt dużym nasłonecznieniem. W tym celu warto zdecydować się na drewutnię, która dzięki odpowiedniej wentylacji umożliwia szybkie i efektywne suszenie drewna. Można wybrać zarówno drewutnię z domkiem narzędziowym, jak i oddzielną konstrukcję. Na jaką drewutnię warto się zdecydować? Należy wziąć pod uwagę ilość drewna, które chcemy przechowywać. Jeżeli drewno będzie wykorzystywane do ogrzania domu, warto postawić na dużą drewutnię o solidnej konstrukcji. Natomiast drewno przeznaczone na ognisko w ciepłym sezonie, można przechowywać w małej drewutni, która zabiera niewiele miejsca na posesji. Wyróżniamy kilka rodzajów drewutni w zakresie konstrukcji, jednak wszystkie łączą konkretne cechy – podłoga nieprzylegająca do podłoża, ścianki zapewniające przewiew oraz daszek chroniący przed deszczem. W zależności od gustu użytkownika do wyboru są m.in. drewutnie z dachem prostym, falowym, łukowym, jednospadowym czy dwuspadowym.