Drewno sosnowe
SOSNA – najpopularniejsze drzewo w Polsce
Drewno to naturalny, ekologiczny i ponadczasowy surowiec.
Surowe piękno drewna stawia je w szeregu najczęściej stosowanych materiałów do produkcji elementów małej architektury i galanterii ogrodowej. Do produkcji naszych wyrobów wykorzystujemy drewno sosnowe.
Sosna to pełen uroku gatunek drewna o jasnym bielu i wyraźnie rysujących się słojach. Jej struktura doskonale prezentuje się na produkowanym przez nas wyposażeniu ogrodów. Meble ogrodowe z drewna sosnowego są dość wytrzymałe na wpływ czynników atmosferycznych a dzięki temu że łatwo chłoną impregnaty, nietrudno nadać im pożądany kolor.
Dlaczego drewno sosnowe? Z trzech powodów:
Po pierwsze: dostępność i cena
Sosna rośnie głównie w klimacie umiarkowanym a do tego nie ma zbyt wysokich wymagań odnośnie warunków glebowych. Jest najpopularniejsza w polskich lasach a duża populacja tego gatunku sprawia, że ceny tarcicy sosnowej należą do najbardziej przystępnych na rynku. Przedkłada się to oczywiście na atrakcyjną cenę gotowych produktów.
Po drugie: ekologia i natura
Sosna pachnie intensywnie żywicą, zapach kojarzy się z lasem i naturą. Jest surowcem naturalnym, pochodzącym ze źródeł odnawialnych.
O ekologiczności wyrobów z drewna świadczy fakt, iż są trwałe i ponadczasowe. Wystarczą na dłużej i zminimalizują ilość odpadów. Po latach łatwo jest je także przetworzyć, a więc nie staną się śmieciami zanieczyszczającymi naszą planetę. Meble z drewna to zatem odpowiedni wybór dla osób, które troszczą się o środowisko i zwracają uwagę na proekologiczność swoich działań.
Po trzecie: łatwa obróbka
Drewno sosnowe jest miękkim gatunkiem drewna co czyni ją łatwą w obróbce. Można je łatwo frezować, szlifować, strugać czy sklejać, modelując różne wzory a z drugiej strony cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną i sprężystością.
Niestety, żaden gatunek drewna nie jest wolny od wad. Sosna w porównaniu z bukiem czy dębem jest bardziej podatna na pękanie, paczenie się i zarysowania. Źle znosi kontakt z wodą i wilgocią. Wysoki jest również stopień zawartości żywicy w sośnie, ale samo pozbycie się żywicy z drewna wcale nie jest trudne. Z drugiej jednak strony, deski sosnowe bogate w żywicę mają większą odporność na wilgoć.
Bardzo ważne jest zatem zapewnienie systematycznej ochrony drewna poprzez impregnację. Biel sosny bardzo dobrze przyjmuje impregnaty. Istnieje też cała gama produktów zabezpieczających przed powtórnym zażywiczeniem. Dobrze zabezpieczone drewno pozwala zachować kolor i trwałość przez lata.
Podsumowując, za przystępną cenę możemy posiadać wyroby z prawdziwego drewna, które będą trwałe, solidne a przede wszystkim zgodne z naturą. Przecież nic tak jak drewno nie może komponować się lepiej z naturalnym światem roślin i przyrody Waszego ogrodu.