Impregnacja

Czym chronić piękno drewna?

Drewno użytkowane na zewnątrz narażone jest na działanie zmiennych czynników atmosferycznych.
Wymaga odpowieniego zabezpieczenia przed wilgocią, promieniami słonecznymi, czynnikami biologicznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi.


Galanteria ogrodowa z naszej oferty wykonana jest z drewna sosnowego, które stosunkowo łatwo wchłania środki ochronne. Do jej zabezpieczania wykorzystujemy impregnaty na bazie wody i rozpuszczalników organicznych (Impregnat Extra Powłokotwórczy marki Drewnochron) oraz impregnaty na bazie żywic alkidowych z dodatkiem oleju lnianego (Impra Impregnat Powłokotwóczy marki Koompans).
Wchłaniają się głęboko w strukturę drewna. Pozostawiają powierzchnię naturalną i podkreślają piękne usłojenie drewna.
Impreganty stosowane są na surowe drewno i stanowią jednak podstawową ochronę drewna. Dzięki temu, że nie tworzą powłoki na powierzchni drewna są doskonałą bazą do późniejszej konserwacji z wykorzystaniem lakierobejcy, lauzry czy oleju.

Lakierobejce są najczęściej wykorzystywanymi preparatami ochronno-dekoracyjnymi. Łączą w sobie ochronne działanie lakieru i ozbodne – bejcy. Środek ten chroni powierzchnię drewna poprzez wytworzenie na niej twardej powłoki przy czym nie maskuje naturalnego rysunku drewna. Powłoka wytworzona przez lakierobejcę może być mniej lub bardziej błyszcząca, a kolor zależy od rodzaju obecnych w niej pigmentów.

  • tworzą twardą powłokę, odporną na wgniecenia i zmienne czynniki atmosferyczne
  • wydobywają kolor drewna
  • tworzą błyszczącą powłoką

Lazury nadają trwały kolor z widocznym rysunkiem słojów drewna. Odporne na plamy z kawy, alkoholu czy oleju oraz zmienne warunki atmosferyczne. Tworzą delikatną satynową powłokę, której wygląd znacząco różni się od posiadającej podobne właściwości lakierobejcy.
Lazury ochronne są silnymi preparatmi na bazie żywic alkidowych, dlatego możemy je z powodzeniem stosować na drewnie, które będzie szczególnie narażone na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

  • nadają trwały kolor z widocznym rysunkiem słojów drewna
  • odporne na zabrudzenia
  • delikatna satynowa powłoka

Oleje podkreślają naturalne piękno drewna, pozostawiając matową powierzchnię. Głęboko wnikają w drewno, skutecznie chroniąc przed zabrudzeniami, wodą i promieniowaniem UV. Nie łuszczą się i nie pękają, wymagają jednak częstszej pielęgnacji niż lazury. Impregnacja olejem jest najłatwiejsza, bo preparat całkowicie wnika w drewno. Przy kolejnym malowaniu można więc nanieść olej bez wcześniejszego zdzierania powierzchni.

  • silnie wnika w drewno i nie tworzy na nim powłoki lakierowanej
  • łatwa impregnacja
  • matowe, naturalne wykończenie

Lazura, lakierobejce, oleje czy impregnaty ?

To, czym malować drewno, zależy od wielu czynników, które zawsze musimy wziąć pod uwagę.
Lazura i lakierobejca chronią drewno i mają właściwości dekoracyjne. Ułatwiają czyszczenie powierzchni drewnianych i idealnie zabezpieczają przed wnikaniem zanieczyszczeń.
Jednak utworzenie mocnej satynowej lub błyszczącej powłoki sprawiają, że pokryte powierzchnie są „mniej drewniane” niż przy użyciu impregnatu lub oleju.
Jeśli chcemy zachować naturalną strukturę drewnianej powierzchni a jednocześnie nadać jej inny kolor i ochronić drewno użyjmy impregnatu dekoracyjnego, który wnika głęboko, nie pozostawiając połyskliwej sztucznej powłoki. Są jednak mniej odporne na zabrudzenia.
Przed wyborem środka do ochrony drewna, należy jeszcze wziąć pod uwagę kwestię odnawiania powierzchni w póżniejszym czasie. Te pokryte lazurą czy lakierobejcą będą znacznie czaso- i pracochłonniejsze w renowacji niż te pomalowane impregnatem. Ze względu na to, że pozostawiają powłokę, trzeba ją usunąć przed każdorazowym odnawianiem drewna, aby nowa warstwa środka wniknęła odpowiednio w jego strukturę. Z tego względu malowanie impregnatami jest o wiele prostsze.

Odpowiedzi na to, jak impregnować drewno jest wiele. Przed wyborem odpowiedniego środka weźmy, więc pod uwagę jakie jest przeznaczenie drewna w naszym otoczeniu i jaki efekt chcemy uzyskać. Tak, aby jak najdłużej cieszyć się jego naturalnym pięknem drewna.