Drewno to naturalny, ekologiczny i ponadczasowy surowiec. Jego wytrzymałość, możliwość wszechstronnej obróbki, naturalny i unikalny charakter powoduje, iż jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców naturalnych w budownictwie. Surowe piękno drewna stawia je w szeregu najczęściej stosowanych materiałów do produkcji elementów małej architektury i galanterii ogrodowej.
1. Materiał
Do produkcji naszych wyrobów wykorzystujemy drewno sosnowe. Sosna to pełen uroku gatunek drewna o jasnym bielu i wyraźnie rysujących się słojach. Jej struktura doskonale prezentuje się na produkowanym przez nas wyposażeniu ogrodów. Nasze wyroby posiadają certyfikat FSC® o numerze QA-CoC-000196 FSC 100%, co oznacza, że drewno wykorzystywane do produkcji pochodzi wyłącznie z Polskich Lasów Państwowych certyfikowanych FSC.
Do produkcji wykorzystujemy drewno powietrzno – suche czyli wyschnięte na wolnym powietrzu o wilgotności 15 – 20%.
Jest ona odpowiednia do użytkowania wyrobów na zewnątrz, bezpośrednio narażonych na działanie warunków atmosferycznych.
2. Naturalne właściwości fizyczne drewna
Pękanie drewna
Pękanie drewna jest naturalnym zjawiskiem zachodzącym w takcie jego użytkowania. Materiał drewniany ma to do siebie, że pracuje, dlatego może pękać. Drewno ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że absorbuje wodę i wilgotność z otoczenia oraz oddaje wilgoć. Zmiana jego wilgotności powoduje z kolei pęcznienie lub kurczenie się materiału. Kurczenie drewna podczas szybkiego wysychania prowadzi do powstawania pęknięć.
Szarzenie drewna
Szarzenie drewna to naturalna i nieunikniona cecha drewna.Pod wpływem długotrwałego oddziaływania warunków atmosferycznych (deszcz, promieniowanie UV), drewno stopniowo zaczyna patynować (starzeć się). W zależności od warunków atmosferycznych, proces ten trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Jest jednak nieunikniony i nie da się go powstrzymać. Szarzenie drewna nie jest efektem niewłaściwej pielęgnacji czy też wad drewna.
Sęki w drewnie
Sęki w drewnie potocznie nazywane są jako piękne „skazy” drewna.Ich obecności nie da się uniknąć bowiem jest ona związana z prawidłowym rozwojem drzew. Są one niczym innym, jak częściami gałęzi występującymi w pniu, które razem z rośnięciem danego drzewa stopniowo usychają i odpadają. Sęki przyjmują postać ciemnych śladów, widocznych na bocznej części drewna. Generalnie uważane za wady, gdyż bezpośrednio wpływają na pogorszenie właściwości gotowego surowca. Posiadają jednak duże walory estetyczne. Sęki są ciemniejsze niż otaczające je drewno, kontrastując z nim, tworząc ciekawe wzory. Do produkcji naszych wyrobów, dopuszczalny jest materiał ze zdrowymi sękami. Wygniłe sęki uzupełniane są zdrowym kółkiem drewnianym o średnicy 30mm. W związku z tym nie uznaje się za wady zdrowych sęków i uzupełnień.
Wycieki żywiczne
Wyciek żywiczne w drewnie iglastym są w zupełności normalne. Sosna posiada wysoki stopień zawartości żywicy. Jednak nie wpływa to niekorzystnie na trwałość i stabilność drewna. Z drugiej strony, deski sosnowe bogate w żywicę mają większą odporność na wilgoć.
Skuteczny sposób na pozbycie się żywicy:
- nie należy usuwać świeżego wycieku żywicy
- należy poczekać aż żywica wyschnie i skrystalizuje się (jeśli żywica jest wilgotna i kleista, to znaczy, że jej proces przesiąkania ciągle trwa)
- kiedy nacieki żywicy będą suche i stare należy usunąć je ostrym narzędziem (jeśli obawiamy się uszkodzenia powierzchni, można spróbować oczyścić je szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem na bazie acetonu, terpentyną lub benzyną)
- po usunięciu żywicy, należy umyć powierzchnię drewna ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem kwasu octowego (bardzo ważne jest, aby nie robić tego przy dużym nasłonecznieniu gdyż powłoka ochronna może ulec uszkodzeniu)
- po wyschnięciu należy przeszlifować i ponownie zaimpregnować drewno.
4. Konserwacja
Drewno użytkowane na zewnątrz narażone jest na działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią, promieniami słonecznymi, czynnikami biologicznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi.
Podstawowym preparatem, który wykorzystujemy do zabezpieczania naszych produktów jest Impregnat Extra Powłokotwórczy marki Drewnochron.
Impregnat do drewna jest środkiem chemicznym na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych Wchłaniając się głęboko w strukturę drewna, zapewnia mu ochronę przed wilgocią, promieniami słonecznymi czy grzybami. Pozostawia powierzchnię naturalną i podkreśla piękne usłojenie drewna.
Impregnaty stosowane są na surowe drewno, stanowią jednak podstawową ochronę drewna. Dzięki temu, iż nie tworzą powłoki na powierzchni drewna są doskonałą bazą do późniejszej konserwacji z wykorzystaniem oleju, lazury czy lakierobejcy.
Oleje dzięki zawartości naturalnego oleju lnianego doskonale podkreślają naturalne piękno drewna, pozostawiając matową powierzchnię. Głęboko wnikają w drewno, skutecznie chroniąc przed zabrudzeniami, wodą i promieniowaniem UV. Nie łuszczą się i nie pękają, wymagają jednak częstszej pielęgnacji niż lazury. Impregnacja olejem jest najłatwiejsza, bo preparat całkowicie wnika w drewno. Przy kolejnym malowaniu można więc nanieść olej bez wcześniejszego zdzierania powierzchni.
- silnie wnika w drewno i nie tworzy na nim powłoki lakierowanej
- łatwa impregnacja
- matowe, naturalne wykończenie
Lazura do drewna to preparat na bazie żywic alkidowych, który wnika w głąb drewna, zapewniając mu ochronę przed wilgocią i promieniowaniem UV. Nadaje trwały kolor z widocznym rysunkiem słojów drewna. Powłoka ochronna zabezpiecza przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Jest odporna na plamy z kawy, alkoholu czy oleju oraz zmienne warunki atmosferyczne. Tworzą delikatną satynową powłokę. Tzw. satynowy film lazury jest subtelniejszy i bardziej delikatny niż w przypadku posiadającej podobne właściwości lakierobejcy lub lakieru.
- nadaje trwały kolor z widocznym rysunkiem słojów drewna
- odporna na zabrudzenia
- delikatna satynowa powłoka
Lakierobejce są najczęściej wykorzystywanymi preparatami ochronno-dekoracyjnymi. Łączą w sobie ochronne działanie lakieru i ozdobne – bejcy. Środek ten chroni powierzchnię drewna poprzez wytworzenie na niej twardej powłoki przy czym nie maskuje naturalnego rysunku drewna. Powłoka wytworzona przez lakierobejcę może być mniej lub bardziej błyszcząca, a kolor zależy od rodzaju obecnych w niej pigmentów.
- tworzą twardą powłokę, odporną na wgniecenia i zmienne czynniki atmosferyczne
- wydobywają kolor drewna
- tworzą błyszczącą powłoką
Lazura, lakierobejce, oleje czy impregnaty ?
To, czym malować drewno, zależy od wielu czynników, które zawsze musimy wziąć pod uwagę.
Lazura i lakierobejca chronią drewno i mają właściwości dekoracyjne. Ułatwiają czyszczenie powierzchni drewnianych i idealnie zabezpieczają przed wnikaniem zanieczyszczeń.
Jednak utworzenie mocnej satynowej lub błyszczącej powłoki sprawiają, że pokryte powierzchnie są „mniej drewniane” niż przy użyciu impregnatu lub oleju.
Jeśli chcemy zachować naturalną strukturę drewnianej powierzchni a jednocześnie nadać jej inny kolor i ochronić drewno użyjmy impregnatu dekoracyjnego, który wnika głęboko, nie pozostawiając połyskliwej sztucznej powłoki. Są jednak mniej odporne na zabrudzenia.
Przed wyborem środka do ochrony drewna, należy jeszcze wziąć pod uwagę kwestię odnawiania powierzchni w póżniejszym czasie. Te pokryte lazurą czy lakierobejcą będą znacznie czaso- i pracochłonniejsze w renowacji niż te pomalowane impregnatem. Ze względu na to, że pozostawiają powłokę, trzeba ją usunąć przed każdorazowym odnawianiem drewna, aby nowa warstwa środka wniknęła odpowiednio w jego strukturę. Z tego względu malowanie impregnatami jest o wiele prostsze.
Odpowiedzi na to, jak impregnować drewno jest wiele. Przed wyborem odpowiedniego środka weźmy, więc pod uwagę jakie jest przeznaczenie drewna w naszym otoczeniu i jaki efekt chcemy uzyskać. Tak, aby jak najdłużej cieszyć się jego naturalnym pięknem drewna.
WAŻNE!!!
Za wady nie uznaje się zjawisk zachodzących podczas użytkowania produktów wywołanych wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, w których użytkowany jest wyrób, a które wynikają z naturalnych właściwości fizycznych drewna takich jak:
- pękania drewna
- szarzenia drewna
- różnicy w odcieniach kolorów, związanych z różnicami w wchłanianiu się impregnatu przez drewno
- zmiany tonacji wybarwienia związanej z narażeniem jej na długotrwałe działanie promieni słonecznych
- wycieków żywicznych oraz zdrowych sęków i uzupełnień
- sposobu wykończenia powierzchni – różnice pomiędzy szlifowanie wzdłuż oraz poprzek słoja
- uszkodzeń mechanicznych niezależnych od producenta
WAŻNE:
Gwarancja nie obejmuje uszkodzenia pokrycia dachu podczas użytkowania produktu wywołanego wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.
Kupujący zobowiązany jest do bieżących konserwacji i napraw produktu w trakcie użytkowania.
W przypadku mebli ogrodowych zalecamy użytkowanie ich pod zadaszeniem, aby zminimalizować działanie zjawisk atmosferycznych. W okresie jesienno-zimowym meble ogrodowe muszą być odpowiednio przechowywane. Należy unikać przechowywania w miejscu zbyt ciepłym. Idealnym miejscem będzie garaż lub zadaszenie, zapewniające ochronę przed deszczem a jednocześnie zapewniające przepływ powietrza. Mebli drewnianych nie należy nigdy przykrywać folią plastikową lub podobnym materiałem, gdyż może to spowodować rozwój pleśni lub grzybów.
Nie zalecamy malowania produktów galanterii ogrodowej lakierami, gdyż wypływająca żywica może uszkodzić powłokę lakierniczą, powodując jej łuszczenie się. Drewno ogrodowe najlepiej jest malować impregnatami zawierającymi barwniki, nietworzącymi wyraźnej, twardej powłoki. W przypadku kiedy już wycieki żywiczne powstaną, usuwamy je i jeżeli jest taka potrzeba zamalowujemy miejsce po wycieku żywicy. Natomiast łuszczący się lakier niechętnie przyjmuje następną powłokę. Może zajść potrzeba całkowitego usunięcia lakieru i ponownego pomalowania drewna. Jest to praca żmudna i zbędna.