FSC® – pieczęć ekologicznego rodowodu. Dlaczego produkty z drewna są ekologiczne?

Drewniane produkty są ekologiczne, jeśli pozyskanie surowca nie szkodzi lasom. Nabywając artykuł z drewna, zastanów się jednak także nad pochodzeniem materiału. Możesz wybierać świadomie! Jak to zrobić? Kupuj tam, gdzie produkuje się w zgodzie z naturą!

Powrót do korzeni

Droga od pozyskania surowca z lasu do gotowego produktu jest długa. Jeżeli drewno pochodzi z Polskich Lasów Państwowych lub specjalnych upraw, masz większą pewność, że do wycinki wybrano właściwe sztuki. Aby sosna nadawała się do ścięcia, musi mieć co najmniej 80 lat, a dąb – 120. Potem bele transportuje się do tartaku, w którym drzewo jest poddawane selekcji, specjalistycznej obróbce i suszeniu. Z wartością drewna jest jak z dobrym winem – im dłużej leżakuje, tym jest cenniejsze. W kolejnym kroku jest ono cięte i trafia do stolarni. Na końcu powstają produkty, które przeznacza się do sprzedaży. Jak jednak sprawdzić, skąd pochodzi surowiec?

FSC® – pieczęć ekologicznego rodowodu

Czy wszystkie produkty z drewna są eko? Potwierdza to dopiero znak odpowiedzialnej gospodarki leśnej – FSC®. Forest Stewardship Council® to nie tylko certyfikat jakości, ale całościowa idea dbania o przyrodę, z korzyścią dla człowieka i ekonomiczną opłacalnością.

Jego obecność oznacza, że surowiec pochodzi wyłącznie z lasów gospodarczych, w których nie naruszono naturalnej struktury miejsca. Co więcej, wycięcie starych drzew do produkcji certyfikowanego produktu wiąże się z posadzeniem nowych. Ekologiczny aspekt tego procesu polega na stałym odnawianiu się lasów.


Świadomy wybór ekologii

Certyfikat FSC® nie tylko potwierdza produkcję z poszanowaniem praw przyrody. Ma też wiele innych, wartościowych aspektów:

  • wyklucza prowadzenie nielegalnej wycinki drzew;
  • oznacza aktywne wspieranie procesu odnawiania się lasu;
  • świadczy o dbałości o zdrowie i życie pracowników;
  • świadczy o tym, że przy uprawie nie były stosowane chemiczne środki ochrony roślin;
  • zapewnia o dbałości producenta o naturalny ekosystem lasów.

Wybierając drewniane akcesoria z tym znakiem, masz pewność, że pochodzenie surowca, metody produkcji i dystrybucja spełniają najwyższe ekologiczne standardy.

Eko-zalety drewnianych akcesoriów

Dlaczego akcesoria z drewna są ekologiczne? Ich produkcja pozostawia dużo mniejszy ślad węglowy niż proces wytwarzania tworzyw sztucznych. Surowiec jest odnawialnym budulcem, którego dużą zaletą jest możliwość ponownego użycia i szybkiej biodegradacji.

Inne zalety produktów z drewna to:

  • naturalność – materiał ma przyjemną, ciepłą w dotyku strukturę;
  • szlachetność – surowiec dobrze zabezpieczony z wiekiem wygląda dostojniej;
  • trwałość – naturalna gęstość drewna pozwala na praktyczne i bezproblemowe użytkowanie przez dziesięciolecia;
  • ponadczasowość – drewno jest zawsze modne, jego popularność nie przemija.

Ekologiczne drewniane produkty do Twojego ogrodu

Jeśli chcesz mieć w pełni ekologiczny ogród, kupuj u sprawdzonych dostawców. Ogrodowa architektura z drewna jest ciągle na topie, bo doskonale komponuje się z naturalną przestrzenią. W zestawieniu z zielenią, kwiatami i kamieniem tworzy harmonijne, eleganckie duety.

Zaletą produktów jest ogromna różnorodność – odcienie, słoje i struktura materiału nigdy nie są takie same, zależą od gatunku drzewa i sposobu jego przechowywania. Drewno zawsze gwarantuje pełen relaks i odprężenie.

Co możesz wybrać do swojego ogrodu? Akcesoria i meble z certyfikatem FSC® znajdziesz w ofercie firmy Stolldrew. Oprócz drewnianych altan, domków narzędziowych i zadaszeń dostępne są także stoły i krzesła, a nawet donice.

Urządź swój ogród w pełni ekologicznie – wybieraj świadomie i wspieraj przyrodę!