Jak wybrać donice ogrodowe?
Donice to wspaniały sposób na aranżację przestrzeni. Dają nieograniczone możliwości dekoracji ogrodów, stając się pięknym tłem dla kwiatów i krzewów. Czym kierować się podczas wyboru donic?
Z jakich materiałów wykonane są donice?
Wybierając donice warto kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale również materiałem i odpornością na czynniki zewnętrzne. Muszą być wytrzymałe, odporne na wilgoć i promieniowanie UV. Z czego wykonane są donice?
- Donice plastikowe – dostępne w różnorodnych kształtach, wymiarach i kolorach. Do ich głównych zalet należy atrakcyjna cena, łatwość w utrzymaniu czystości oraz lekkość. Warto pamiętać, że plastik nie jest bardzo wytrzymałym materiałem, dlatego lepiej nie wystawiać donic bezpośrednio na ostre słońce.
- Donice ceramiczne – bardzo stabilne, wytrzymałe i estetyczne. Ze względu na dużą wagę nie nadają się do podwieszania.
- Donice gliniane – saute lub pokryte atrakcyjną ceramiką staną się ozdobą każdego ogrodu. Stwarzają również doskonały klimat do rozwoju roślin.
- Donice betonowe–trwałe i odporne na wilgoć. Znakomicie sprawdzają się w ogrodzie, wystawione na działanie warunków atmosferycznych, jednak niektórzy uważają je za mało ozdobne.
- Donice metalowe –materiał jest bardzo lekki, trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Donice można podwieszać, tworząc wspaniałe kompozycje. Jednak warto pamiętać, że metal jest podatny na korozję, dlatego donice trzeba odpowiednio zabezpieczyć.
- Donice drewniane – idealnie wpisują się w każdy styl aranżacyjny ogrodu i bardzo często wybierane przez osoby wysoko ceniące walory estetyczne dodatków. Naturalne drewno wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i impregnacyjnych. Wówczas donice będą służyły przez wiele lat. Donice drewniane są piękne, trwałe, solidne i co równie ważne, pozwalają roślinom oddychać.
Rozmiar i kształt donic
Poza materiałem, warto zwrócić uwagę na kształt i wymiary donic. Najlepiej przed zakupem zastanowić się, jakie rośliny będą się w nich znajdować. Wąskie donice sprawdzą się w przypadku iglaków i draceny. Niskie i podłużne nadają się do kwiatów sezonowych, szczególnie eleganckich pelargonii. Duże donice w ogrodzie są ważnym elementem kompozycji przestrzeni. Są mocnym akcentem w ogrodzie, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór. Chyba najbardziej uniwersalne i estetyczne są duże drewniane donice. Warto zdecydować się na zestaw donic, dzięki któremu będziemy mieli możliwość tworzenia różnorodnych aranżacji. W dużych donicach można posadzić byliny (np. rozchodniki, trawy ozdobne, jeżówki, liliowce, żurawki, bergenie) oraz krzewy (np. hortensje, rododendrony, irgi, kaliny, bzy lilaki, pęcherznice, tawuły). Możliwości jest naprawdę wiele.