Jak wybrać miejsce do składowania drewna i zamontować drewutnię

Drewutnia ogrodowa pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak aby było wystarczająco suche i nadawało się do palenia w kominku. Jest to bardzo ważne, gdyż świeżo porąbane drewno cechuje się niską wartością opałową – duża część energii powstającej podczas spalania jest zużywana na suszenie materiału. Dodatkowo wysuszony, sezonowany materiał generuje mniej sadzy podczas spalania, skutkując mniejszym zanieczyszczeniem paleniska. Wilgotność drewna kominkowego powinna wynosić mniej niż 20%.

W naszej ofercie znajdują się modele o różnorodnej wielkości, które każdy dostosuje do swoich potrzeb. Drewutnie wyposażone są w podłogę, dach o różnorodnej konstrukcji i ścianki zapewniające przewiew. Dobra wentylacja zabudowy umożliwia szybkie i skuteczne wysychanie drewna.

Drewutnie wykonane są z drewna sosnowego. Widoczna linia słojów sprawia, że cała konstrukcja bardzo ładnie się prezentuje.

Jako określić wielkość drewutni?

Wybór wielkości drewutni zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Mała drewutnia sprawdzi się do przechowywania drewna na ognisko czy okazjonalnego rozpalania kominka w domu. Jednak gdy drewno ma być wykorzystywane do ogrzewania domu warto wybrać większą zabudowę.

Drewutnia – czy wymaga pozwolenia na budowę?

Drewutnia zaliczana jest do elementów drewnianej architektury ogrodowej, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Montaż drewutni można wykonać we własnym zakresie dzięki dołączonej instrukcji montażu. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie i nie wymaga szczególnej wiedzy budowlanej.

Jak wybrać miejsce do składowania drewna?

Montując drewutnię w ogrodzie, należy wybrać odpowiednie miejsce, uwzględniając zarówno zapewnienie optymalnych warunków do składowania drewna, jak komfort korzystania. Najlepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie drewutni w pobliżu domu, aby mieszkańcy mogli wygodnie przenosić drewno do kominka. Może to być także samodzielna konstrukcja usytuowana w ogrodzie, która stanowić będzie piękną ozdobę ogrodu. Należy pamiętać, że miejsce składowania drewna powinno być osłonięte przed deszczem oraz jak najbardziej słoneczne – nie poleca się budowy drewutni od strony północnej, gdzie występuje podwyższona wilgotność.

Przygotowanie podłoża pod drewutnie

Drewutnia może zostać zamontowana na podłożu trawiastym lub ziemi, a także na kostce brukowej, płytach chodnikowych czy wylewce betonowej. Teren wokół drewutni powinien być równy i utwardzony.

Do montażu drewutni na podłożu trawiastym wykorzystujemy obrzeża betonowe o wymiarach 6x20x100 cm, które są względem siebie poziomowane. Na całość, nakładana jest agrotkanina, tak aby zapobiec wyrastaniu roślinności.

W przypadku montażu na kostce brukowej, zaleca się zastosowanie drewnianych kostek dystansowych podklejonych papą, tak aby podstawa drewutni nie chłonęła wilgoci.

Jak zamontować drewutnię?

Zamawiając drewutnię z naszej oferty, dołączana jest instrukcja oraz niezbędne akcesoria do skręcania poszczególnych elementów. W pierwszej kolejności należy umieścić podłogę drewutni na odpowiednio przygotowanym i wypoziomowanym podłożu. Następnie przystąpić do mocowania ścian i dachu zabudowy. Należy także pamiętać o regularnej impregnacji, co zwiększy odporność drewna na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu drewutnia będzie służyła przez długie lata.